Zimowy rynsztunek wysokogórski

Planując zimową wyprawę w wysokie góry musimy przede wszystkim być należycie przeszkolonym w zakresie obsługiwania się oprzyrządowaniem, zagrożeń lawinowych, asekuracji i techniki wspinaczki zimowej. Bez odpowiedniego przyuczenia i doświadczenia nie powinniśmy wybierać się sami na takie eskapady. Trzeba pomyśleć o znalezieniu odpowiedniego partnera, przewodnika względnie kursu szkoleniowego.

wspinaczka

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli posiadamy należyte przygotowanie, to jest to równoznaczne z wiedzą na temat należytego wyposażenia. Dla osób, które dopiero przygotowują się do tego typu ekskursji wyszczególnimy kilka głównych elementów wyposażenia jakie oprócz ekwipunku podstawowego winniśmy posiadać jak też co najistotniejsze – potrafić się nim posługiwać: obuwie wysokogórskie odpowiednie na warunki zimowe z możnością bezpiecznego dopinania raków, przed eskapadą buty muszą być należycie przygotowane zgodnie z zaleceniami producenta, czekan – właściwie dobrany do typu pokonywanych trudności jak też wzrostu wędrowca, kask wspinaczkowy – dopasowany i umożliwiający włożenie czapki, rękawice – ciepłe, nieprzemakalne, a jednocześnie zapewniające wygodny uchwyt czekana a także obsługiwanie się sprzętem asekuracyjnym bez konieczności zdejmowania ich (dla przykładu dwuwarstwowe), zestaw sprzętu asekuracyjnego – karabinki – zalecamy tą stronę -, uprząż, taśmy, przyrząd do asekuracji oraz rzecz jasna lina (zdolność posługiwania się tym oprzyrządowaniem wymaga praktyki, samo szkolenie nie wystarcza) – wybierz.

Odzienie prócz zapewnienia komfortu cieplnego musi też spełniać dodatkowe funkcje (fason kurtki umożliwiający wygodne poruszanie się w uprzęży i dostęp do kieszeni, nogawki spodni i ochraniacze dobrane do łydki itp.), odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, emulsje gwarantujące ochronę przed intensywnym oddziaływaniem słońca, niskiej temperatury oraz wiatru, Druga para rękawic – koniecznie. Najlepiej jest mieć z sobą ogrzewacze chemiczne do dłoni a także stóp (tak na wszelki wypadek) jak też duże śpiwory puchowe.

kask

Autor: Multi Communications Sp. z o.o.
Źródło: Multi Communications Sp. z o.o.
Szykując wyposażenie na ekskursję trzeba bardzo dobrze zapoznać się z okolicznościami, jakie mogą wystąpić na trasie, tak żeby dopasować go optymalnie. Ogół wyposażenia dostaniemy w dobrym sklepie turystycznym (dla przykładu w The North Face sklep).

Comments are closed.