Jak określić sztukę, jak nazwać jej kształt? Czy wiemy tak naprawdę czym jest sztuka i czy potrafimy podejść do niej z prawdziwym szacunkiem?

Nie ma najprawdopodobniej drugiej takiego typu dziedziny, jak sztuka. Mówi ona do nas wieloma kolorami, dźwiękami, utworami czy aktami. Wielu twierdzi, że nie da się jej poprawnie zdefiniować, ponieważ każde określenie będzie niewystarczające. Jest w tym sporo prawdy, ale trzeba podchodzić do tego zagadnienia, jak to naprawdę czujemy, czyli, że sztuka to każda rzecz, która na nas w jakiś sposób na nas wpływa. Skoro potrafimy zachwycić się jakimś utworem, to już jest sztuka.

Z innej strony dla innych osób ten utwór może być niezbyt udany, więc jednocześnie sztukę można odbierać na bardzo osobistym poziomie. Sztuką można określić też każdy ludzki wytwór, który nie jest jednakowoż użytkowy, nie jest przydatny do rzeczy praktycznych, ale ma radować nasze zmysły, ma cieszyć oczy, cieszyć uszy, powodować w nasz różne emocje. Oczywiście i tu stajemy przed dylematem, gdyż wspomniana przed chwilą sztuka użytkowa właśnie – jak sama nazwa wskazuje – jest przeznaczona do rzeczy praktycznych.

Tego typu przedmioty są tworzone, by z jednej strony miały jakieś praktyczne zastosowanie, a z innej strony, ażeby były jednocześnie unikatowe z wyglądu. Bo w sumie, jak tak się przypatrzeć różnym przedmiotom, to co prawda dostrzeżemy wiele fajnych przedmiotów, lecz większość jest słaba. Sztuka użytkowa więc jakoś zwalcza ten problem. Prądem w sztuce, jaki zasługuje na uznanie jest styl art deco. Nazywamy tak styl w sztuce, szczególnie w malarstwie, architekturze, grafice czy architekturze wnętrz. Największa moda na niego przypada na lata 1919-1939. Art deco zrodził się jako sprzeciw na secesję, było to bunt przeciw braku dyscypliny przestrzennej (tak dokładnie wyglądało to w sztuce secesyjnej).

art deco
To istotnie art deco zainicjował tak zwane wzornictwo przemysłowe, jakie wiele ma wspólnego właśnie ze sztuką użytkową (więcej informacji – ). Czyli w cenie było nowoczesne projektowanie, ale z myślą o funkcji danej rzeczy na życie człowieka. Zwłaszcza obrazy art deco zasługują na uznanie, są wspaniałe i oryginalne, po dziś dzień cieszą się zasłużonym uznaniem. Jest w Polsce kilku artystów, którzy malują w takim stylu i robią to naprawdę niezwykle.

Nie zwlekaj i sprawdź w najświeższym wpisie (https://www.archicom.pl/), w jaki sposób podszedł do omawianego zagadnienia inny redaktor – ten wpis także jest bardzo ekscytujący!

Jednym z nich jest Andrzej Romański, niezwykle zdolny i doświadczony malarz, dla którego art deco, to punkt wyjścia do kreowania wyjątkowych obrazów.

To istotne, że jest sztuka, która nie odpowiada tylko na wątpliwości konkretnego artysty, ale w tym samym momencie zostawia więcej po sobie, tworzy pole dla kreowania przykładowo czegoś więcej – wiekopomnych dzieł, które mają wkład w skali światowej sztuki.

Comments are closed.