Categories

Archive

Gdzie dobrze w tym roku wybierać się na odpoczynek

Wiele osób już obecnie zaczyna planować własne wakacje, zastanawiając się nad tym, gdzie dobrze się udać. Czy należy wybrać znane europejskie kurorty turystyczne, czy też w tym roku spróbować czegoś innego? Na tą drugą opcję decyduje się teraz wielu ludzi, wybierając dla przykładu coś takiego jak: wakacje Pattaya. W wielkiej liczbie propozycji rozmaitych biur wyprawy wybór tej jednej najciekawszej propozycji może najczęściej pochłonąć ogrom czasu. Najlepiej tu zaufać propozycjom przetestowanym dotyczącym wycieczek do Pattayi. Cudownym pomysłem będzie więc zaznajomienie się właśnie z tą ofertą biur podróży.

Read more ›

Categories

Nurt w sztuce i designie przemysłowym

Pomimo, że art deco, jako styl w sztuce rozwijało się w wielu państwach w tym samym czasie, to metropolią jego był Paryż. Dopuszcza się, że naturalnie tam działali czołowi orędownicy ruchu i powstawały niezwykle intrygujące obrazy i akty.
W latach 20. i 30. XX wieku art deco zdominowało niemalże każdą dziedzinę życia człowieka. Styl ten górował zarówno w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, jak i we wzornictwie fabrycznym, zdobieniu pomieszczeń i modzie.

Read more ›

Categories

Sztuka art deco w naszym kraju – główna gałąź czasów modernizmu

Nurt art deco swój rozkwit osiągnął w pierwszej połowie dwudziestego wieku i był odpowiedzią na brak dyscypliny przestrzennej mający miejsce w popularnych w poprzednich latach pozostałych kierunkach sztuki. Omawiany styl charakteryzuje się w głównej mierze symetrycznością i czerpaniem z ponadczasowych wzorów geometrycznych, aczkolwiek nie tylko.

Read more ›

Categories

Na co zwrócić uwagę idąc do restauracji?

Mimo że w kraju i na świecie na dobre zagościł tak zwany kryzys, portfele raczej nie pęcznieją, a ludzie coraz rzadziej są w stanie pozwolić sobie na rozrywkę i przyjemnie spędzić czas, wychodzi na to, że w dalszym ciągu doskonale działają przestrzenie, do jakich ludzie zazwyczaj przychodzili zabić parę wolnych godzin i wydać trochę pieniędzy.

Read more ›

Categories

Jak określić sztukę, jak nazwać jej kształt? Czy wiemy tak naprawdę czym jest sztuka i czy potrafimy podejść do niej z prawdziwym szacunkiem?

Nie ma najprawdopodobniej innej takiego typu dziedziny, jak sztuka. Mówi ona do nas różnymi barwami, dźwiękami, utworami lub aktami. Niektórzy twierdzą, że nie da się jej poprawnie nazwać, bo każde określenie będzie niewystarczające. Jest w tym dużo prawdy, ale trzeba podejść do tego zagadnienia, jak to naprawdę czujemy, czyli, że sztuka to każda rzecz, która na nas w jakiś sposób na nas wpływa. Jeśli umiemy zachwycić się konkretnym utworem, to już jest sztuka.

Z innej strony dla pozostałych osób ten utwór może być kiepski, więc jednocześnie sztukę można odbierać na bardzo osobistym poziomie. Sztuką jesteśmy w stanie nazwać także każdy ludzki wytwór, jakie nie jest jednocześnie użytkowy, nie służy do rzeczy praktycznych, ale ma radować nasze zmysły, ma cieszyć oczy, cieszyć uszy, rozpalać nasze emocje. Oczywiście i tu stajemy przed dylematem, ponieważ tak zwana sztuka użytkowa właśnie – jak sam termin wskazuje – służy do rzeczy praktycznych.

Read more ›

Categories