Categories

Archive

Sztuka art deco w naszym kraju – główna gałąź czasów modernizmu

Styl art deco wprowadzony został w pierwszej połowie dwudziestego wieku i był odpowiedzią na brak obowiązku rozumnego kształtowania przestrzeni mający miejsce w popularnych w ówczesnym czasie innych kierunkach tworzenia. Omawiany styl charakteryzuje się w głównej mierze zachowaniem symetrii i czerpaniem z ponadczasowych wzorów geometrycznych, chociaż nie zawsze.

Read more ›

Categories

Druk na płótnie – godne polecenia rozwiązanie dla klientów, którzy pasjonują się malarstwem

Sztuka jest zagadnieniem, które nieprzerwanie od setek, a nawet mileniów odgrywa dość ważną rolę w kulturalnym progresie społeczeństwa. Wynika to głównie z faktu, że podziwianie dzieł kultury zazwyczaj pozwala istocie ludzkiej na sięganie wyobraźnią poza granice doczesności. Dodatkowo oglądając niektóre dzieła znanych malarzy rodzi się w nas w większości przypadków uznanie dla zdolności ludzkich, które wydają nam się w istocie nieograniczone.

Read more ›

Categories

Na co zwrócić uwagę idąc do restauracji?

Mimo że w kraju i na świecie na dobre zadomowił się tak zwany kryzys, portmonetki raczej nie pękają w szwach, a niektórzy coraz rzadziej są w stanie zapewnić sobie zabawę i umiejętnie spędzić czas, wychodzi na to, że w dalszym ciągu doskonale prosperują miejsca, do jakich ludzie zwykle przychodzili zabić parę wolnych godzin i wydać trochę oszczędności.

Read more ›

Categories

Piękno, którego możemy nie zobaczyć na pierwszy rzut oka

Piękno można dostrzec wszędzie. Nawet, gdy nie jesteśmy w stanie zobaczyć go od razu wystarczy zajrzeć w głąb innej osoby, żeby to znaleźć. Piękno znajdziemy w każdym człowieku, chociaż być może jego ”pancerz” nie pozwala na bycie miłym. Czasem musimy po prostu dojść do sedna, żeby zobaczyć coś prawdziwego. Niestety, działa to również w drugą stronę. Ktoś na pierwszy rzut oka, kto wydaje się cudownym człowiekiem, przy bliższym poznaniu ma niedostrzegalne wcześniej minusy. Ze sztuką sytuacja jest niemal identyczna, czasami piękno widać od razu, piękne pejzaże czy widoki zachwycą niemal każdego, niekiedy jednak piękno możemy zobaczyć dopiero po pewnym okresie.

Read more ›

Categories

Jak określić sztukę, jak nazwać jej kształt? Czy wiemy tak naprawdę czym jest sztuka i czy potrafimy podejść do niej z prawdziwym szacunkiem?

Nie ma chyba innej takiej dziedziny, jak sztuka. Przemawia ona do nas wieloma barwami, dźwiękami, utworami czy aktami. Niektórzy twierdzą, że nie da się jej poprawnie zdefiniować, bo każde określenie będzie niewystarczające. Jest w tym dużo słuszności, lecz należy podchodzić do tego zagadnienia, jak to naprawdę czujemy, czyli, że sztuka to wszystko co na nas w jakiś sposób oddziałuje. Skoro umiemy zachwycić się konkretnym utworem, to już jest sztuka.

Z drugiej strony dla pozostałych osób konkretny utwór może być niezbyt udany, więc jednocześnie sztuka jest bardzo subiektywna. Sztuką można określić również każdy ludzki wytwór, który nie jest jednocześnie użytkowy, nie służy do rzeczy praktycznych, lecz ma radować nasze zmysły, ma cieszyć oczy, radować uszy, rozpalać nasze emocje. Oczywiście i tu mamy dylemat ponieważ tak zwana sztuka użytkowa właśnie – jak sama nazwa wskazuje – służy do rzeczy praktycznych.

Read more ›

Categories